Ekasa. Rana istoty do zátylku drobného podnikateľa.

Autor: Jozef Černek | 29.5.2019 o 12:48 | (upravené 29.5.2019 o 13:24) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  7165x

V čom je problém? No v tom, že je to len pár rokov, kedy Slovensko zaviedlo povinné registračné pokladne. To zlikvidovalo tých najdrobnejších podnikateľov. To preto už nemáme novinové stánky a ani opravárov topánok.

Teta stánkarka a ujo obuvník si povedali, že jednoducho nemajú 500 - 600 € na kúpu prístroja, ktorého výrobná cena je možno tak 50,- €. Proste to vzdali. Tí odvážnejší meškali tri - štyri mesiace s nájomným, ale kasu si nakoniec kúpili. Veď, keď vláda káže, tak to tak byť musí!

 No a teraz, so slzou v oku pozerá ujo, čo predáva drevené hračky na prístroj, do ktorého síce treba kupovať pásky, občas ho servisovať, ale inak je plne funkčný. O pár týždňov mu bude na nič. Musí skončiť. Rovnako tak posledná zelovocinárka v meste.

 Áno, naša vláda sa rozhodla, po vzore kolegov daňovníkov z Čiech, že bločky pôjdu on-line priamo na server finančákov. Ale na taký slovenský spôsob. Kým v Čechách ste si nemuseli nič kupovať, len zariadiť, aby každý bloček dostal svoje číslo od finančnej správy, "u nás to tak ľahké nebude...". Povedali si zrejme naši zákonodarci. U susedov to šikovní informatici za pár drobných zvládli s každým softom. Alebo ste si kúpili pokladňu, či soft aj od mobilného operátora. Doslova za pár korún.  

U nás ale nie! Len vyvolení (a na úvod len oveľa vyvolenejší ako tušíte) mali právo, získať certifikát na predaj spoľahlivej kasy. A áno, teraz sa budú vyhovárať, veď času bolo dosť. 

Áno, bolo, akurát, že naši podnikatelia si pred rokmi kasu už raz kúpili. A to je ten problém. 

Suma za kasu bola pre niektorých a nie je ich málo, ich dvoj-troj mesačný zisk. Takže sa nečudujme, že neutekali kúpiť si ihneď nové zariadenie, teraz už pre istotu za tisícku (len tak mimochodom, pozrite si ceny tých, čo získali certifikát ako prvý). Dúfali, že ich pôvodný predajca im ponúkne upgrade. Veď všade sa kričí o ekológii a šetrení. Tak predsa musí existovať spôsob, ako dobrý prístroj len prinútiť robiť nové panské huncútstva.

A on aj existuje, ale ak ste si kúpili kasu od ľudí, ktorí dnes vyvolení nie sú, máte smolu. Buď “zavriete krám” alebo si kúpite ďalšiu kasu za 950,- €. Áno, o certifikát mohol vraj požiadať každý... Škoda len, že v úvode to šlo nejak ťažšie... 

A aj tí vyvolený pred mesiacom ponúkali upgrade za 109,- €, vy len musíte zájsť na Daňový úrad. Dnes ten istý upgrade už stojí okolo 200,- €, ale ešte dnes nie je isté, či certifikát bude…a či sa bude týkať aj tej vašej pokladne. 

Podotýkam, že celý systém len duplikuje to, čo robia nie práve lacné a plne funkčné registračné pokladne. 

V Čechách pokladne žiadne nemali a podnikatelia majú len povinnosti každý bloček zaslať on- line na Daňový úrad. Áno, rieši sa to aj kasami, ale keďže konkurencia je veľká, sú výrazne lacnejšie. A hlavne sú prvé, čo kupujú. 

U nás máte tú istú povinnosť, akurát, že novú pokladňu si musíte kúpiť od vládou určených ľudí. Podľa mňa by celkom stálo za úvahu zistiť, či predkladatelia zákona a skrytí majitelia “vyvolených “ firiem, nemajú zhodné priezviská či adresy. Ale to je už iný príbeh, a povedzme si pravdu, na Slovensku dosť otrepaný a nudný.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?