Fenomén nevesta, alebo ako prežiť vlastnú svadbu

Autor: Jozef Černek | 6.6.2018 o 13:47 | Karma článku: 10,17 | Prečítané:  15106x

Bude to rok, čo sme sa s manželkou vzali, prečo píšem až teraz? Všetko chce svoj čas a miesto. Svadba je záležitosť, ktorá otrasie vašim životom. Pretože ním otriasť má a ide v nej o život. O váš život. Lebo nevesta je fenomén!

Kamarát sa v sobotu žení a mne sa vynárajú spomienky na náš deň D, ale aj na dni predtým.  Svadba je záležitosť, ktorú si naše drahé polovičky plánujú istý čas. Nie rok, teda od dňa zásnub, ako velí tradícia a dokonca ani nie mesiac, ako by velil zdravý rozum. Nie.  A teraz sa, mládenci, lebo vás oslovujem v prvom rade, podržte.  Nevesta si plánuje svadbu od svojich asi piatich. Fakt!  A to dokonca aj tie, ktoré tvrdia „...nerob si starosti, mne na takých veciach nezáleží...“, hlavne, aby si sa bavil...“ Tieto vety si naplánovali, keď si vás „očekovali“... Teda asi na druhom rande.

To preto tak strašne záleží na farbe servítky...a áno, aj slamová je farba, nie je to len víno. To preto je „oznamko“  tak dôležité a tak drahé. A pozor, nie je jedno komu a ako sa odovzdá. Niekomu osobne, niekomu poštou či mailom. A nie, nie je to jedno.

Ten príbeh začal, keď malé dievčatko na oslave prvýkrát zbadalo vílu, či princeznú v bielom a tancovalo s ňou. Mohlo mať päť či šesť, ale možno aj štyri. Od tohto  momentu smerovalo všetko  k okamihu, keď ona sama bude tou vílou, princeznou a nevestou v jednom. A toto je skutočný dôvod, prečo je nevesta fenoménom.  Prečo sa chodia skúšať šaty s mamou, kamarátkami a ešte raz s mamou, prečo sa hľadá  najlepšia poleva na „hlavnú tortu“ a kto ju objedná a kto „preboha uloží príbor?!“, ...kto začepčí nevestu, ako bude vyzerať to oznamko, známka na obálke ...a prečo ešte neodišlo!?"

Nevesta je fenomén.Ženích je cesta, prostriedok, element, a hoc hlavný, pri organizácii úplne vedľajší. Ak ste ženích a mysleli ste si opak,  je mi ľúto, ale je to tak. Ale nebojte sa, je to v úplnom poriadku a má to tak byť. 

Zažil som svoju svadbu, kamarátovu, svadbu bratrancov a zažil som ich pár tuctov ako ten, kto zabezpečil čepčenie, prišiel s hudbou. Na dedinách, v mestách, hoteloch aj hradoch, mlynoch, vinárňach a rybníkoch. Verte mi, nebude to ľahké, bude to náročné, ale ak niečo nepokašlete, vďaka vašej polovičke to bude naozaj krásne.

Ak ste ženích, čaká vás neľahká úloha. Rozhodovať. Rozhodovať tak, ako si želá, vlastne nie,ako si vysnívala, že rozhodnete, vaša nevesta. Budete hrať hru, v ktorej sú vaše rozhodnutia mimoriadne dôležité, ale musia byť správne. To znamená snové. A sen je jej, ak máte vlastný... Uf...

Ak ste niekedy niečo organizovali a máte skúsenosti, povedzme s firemnou akciou pre pár stoviek ľudí, máte zlú štartovaciu pozíciu.Vaše skúsenosti sú teraz proti vám.

Vysvetlím(toto ale nikdy pred nevestou nevyslovte!).

Ak by sme uvažovali úplne racionálne, svadba je vlastne komplikovanejšia, honosnejšia, firemná párty, na ktorú pozývame ľudí, ktorí sa nepoznajú, ľudí, ktorí sa majú i nemajú radi, ale v zásade o nič nejde. Výsledok je vopred daný manažmentom. Potrebujeme pozvánky, priestor, výborné menu, nejakú zábavu a chľast. Vlastne veľa chľastu.  Pozvánky môže navrhnúť grafik, schváliť šéf, menu vyberie agentúra alebo dobrý kuchár, priestor sa prispôsobí firemnej politike. Jednoduché, nie? Dá sa to zvládnuť troma stretnutiami a povedzme 10timi telefonátmi a potvrdzovacím mailom.  No LENŽE!

Toto nie je párty, ale svadba, ktorá má svoj presný scenár vznikajúci roky. A nevznikal na základe reálnych faktov a možností, ale vznikal v hlave dievčatka, ktoré seba vníma ako najkrajšiu princeznú na svete. A ňou aj je. A tak k nej treba pristupovať. Úspešná nebude tá manažérka hotela, ktorá spraví najlepšiu ponuku, ale pochopí, že nevesta je fenomén. Je jedno, či tu obedoval Putin alebo jedol Dalajláma a jedáva Sagan. Dôležité je, že šéfom je tu nevesta a táto svadba bude to naj.

To preto sú oznamká a vôbec všetko, čo pokrýva fenomén nevesta, tak drahé. V cene máte aj nesmierny pokoj a vľúdnosť grafika, ktorý musí opustiť princípy farieb, fontov a aktuálneho trendu. V cene máte aj pokoj šéfkuchára s dvadsať ročnou praxou,  ktorému bude do menu

hovoriť nevesta, ale aj jej naj kamarátka, proti bude matka jednej strany a svoje si povie aj strana druhá. To je to tajomstvo, prečo sa všetko komplikuje pri vyslovení slova nevesta. Ak nevesta niečo požaduje, nie je to len vecou trendu, ale vecou tradície rodiny, prestíže a čo je najdôležitejšie, vecou snov.

Lebo nie je nič dôležitejšie ako výzdoba, nič zásadnejšie ako koláče, výslužka, prípitok, hudba...,“...hlavne, aby hrali oni a striedali sa s DJ a musí zahrať aj Senzus, lebo veď prídu aj strýkovci...“

Milý ženích, ak si čakal návod typu sprav toto a nesprav toto, je mi ľúto, neexistuje. Budeš mať svoju svadbu, ale nejde o Teba. Budeš sa podieľať na sne, ktorý vznikal roky, ale nie v Tvojej hlave. Nemáš byť macho a nemáš ani vyboxovať „svoju pravdu“ a najlepšiu cenu.

Teraz Ti ide o život. Aký postoj zaujmeš, kam sa postavíš, či k názoru svojej budúcej alebo k názoru matky či priateľov, či budeš súperiť s článkami na nete a v časopisoch, je len a len na Tebe. Vaša svadba má byť dokonalá. Čo najdokonalejšie stvárnenie príbehu, ktorý začne a skončí v ten moment, kedy Tvoja, už manželka,  bude tancovať s malým dievčatkom s veľkými očkami. Výzdoba, ktorú ste zvolili, výslužku, ktorú ste pripravili, hudba, ktorá hrala, to všetko sú základné kamene svadby. Tej vašej, aj tej, čo bola pred dvadsiatimi  a aj tej, čo bude o dvadsať rokov. Pretože aj to dievčatko raz bude princeznou. Preto na tom záleží. Preto je nevesta fenoménom.

Milý ženích. Predsa len existuje jedno pravidlo, ktoré naozaj platí. Ak je nevesta šťastná a baví sa, je to dobrá svadba a dobre bude aj Tebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?