Takáto vec sa mi stala

Autor: Jozef Černek | 25.8.2017 o 11:22 | (upravené 25.8.2017 o 12:04) Karma článku: 6,03 | Prečítané:  796x

Ešte stále sa tak trošku mocem okolo toho nášho folklóru. Hoc by som už takých dobrých 20 až 25 kíl nemal. No ale čo už, keď to tak vyšlo a hádam, že aj kedysi netancovali len štíhli chlapci. 

Folklór ma štve, fascinuje, desí aj udivuje. Vháňa mi slzy do očí, naskakuje mi zimomriavky a strašne rád by som už bol bez neho. Potom ale zistím, že nemôžem.

Vďaka folklóru sme čo to precestovali a spoznali úžasných ľudí. Folklór je to, čo vás v Portugalsku spojí s Thajkou, z ktorej sa zrazu vykľuje statný Thajec (nebojte, len sme si mávali do autobusov). Vďaka folklóru ma Holanďania prinútili jesť nahnité ryby, zistil som, že Slovinci sú zvláštni a videl som, kde Rumuni púšťajú náš Dunaj do mora.   

 Folklór, aj ten svetový, je úžasný. Ale dovolím si tvrdiť a keďže som študovaný ( i keď nie dokončený, čiže moje tvrdenie je podopreté len všetkými tými vedomosťami o ktorých viem, že ich neovládam), že ten náš, slovenský folklór, je rozhodne najrozmanitejší na svete. A keď nie úplne naj, tak určite minimálne druhý. (A to len preto, že som si nie istý, či Čínania nemajú viac výšiviek a Indovia obradov.) 

Každá jedna naša slovenská dedinôčka má iný obyčaj ako tá susedná. Čo iný kraj, to dva tucty iných krojov. Niekde dostaneš po “papuli”, inde po chriape, a na inom chotári Ti zas hnáty dolámu. 

Už viac ako dve dekády objavujem naše letné festivaly a zisťujem, že mi Slovač sme ozaj družní národ.  V Terchovej som sa raz tak združil s borovičkou, až som v akomsi potoku chytil mikrospánok a vôbec si neviem spomenúť na program a ani ským som tam bol. Ale nie o tom som chcel.

Kedysi, keď som s festivalom v Detve len začínal, som sa bál v krčme, či uprostred dediny na parkovisku aj prehovoriť. Podľa prízvuku som totiž Maďar (hoc ani maďarsky neviem). A vraví sa, že na Detve sa “Maďarom” hockedy po papuli ujde... Len tak, pre istotu. Zo pár razy som tam bol a furt nič. Len boli voľajako podozrivo milí. Až teraz na staré kolená sa mi takáto vec stala.

Cez víkend sme boli s Rebelmi na Hontianskej paráde, podľa mňa, toho roku jedna najvydarenejších folklórnych akcií. No a tam to prišlo: 

Presúvam sa dopotený z jedného javiska na druhé, už oblečený v kroji (jeden zo zemplínskych krojov) pripravený na predstavenie a oproti mne si vykračujú takí statní chlapi v tradičnom detvianskom kroji. Jeden ma zastavil, taký najväčší (ja už si v hlave premietam všetky hmaty a chmaty úteku) a takto vraví: „no aha, chlop od nás a do východu ho navliekli...", tak ja im potešený, že sa mi po papuli neušlo s úsmevom vravím: „jaj, ja ale nie som z Detvy." A on na to: „Ale nevrav, s takým bruchom ... od nás musíš byt!

Taká hrdosť ma obliala že až... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?