Beštia, zabiť ju

Autor: Jozef Černek | 21.8.2017 o 11:11 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1584x

Všetci ho poznáme. Na každom mieste, v každej ulici, žije niekto tak strašne smutný, nešťastný a zúrivý, že to už sám nemôže vydržať a potrebuje sa o tú zlobu podeliť. Možno mu žena odoprela už stú večeru.

Zopár rokov  mu odopiera jednu stranu postele, ale aj tak by mu to bolo na nič, lebo zloba niektoré funkcie vypína.

 Pre pomenovanie pán tvorstva už nie je ani jeden dôkaz, tak sa rozhodne dokázať si svoju mužnosť inou cestou.„Budem zlý! Nájdem si niečo, do čoho sa dá kopnúť a budem kopať, kým budem vládať...,” povie si a už hľadá.   

            Stačí hlúposť, drobná odchýlka  od “normálu”, tej sa chytí a vŕta, kričí, uráža a bije okolo seba. Myslí si, že beštiu v sebe to aspoň na chvíľku uspokojí a bude mať pokoj. Ale opak je pravdou, beštia je zlobou len hladnejšia a zlostnejšia. Svet okolo nevie, čo sa to deje a vníma len tie urážky a tú bitku. U nás dole v Komárne je tou odchýlkou - inakosťou: slovenčina vs maďarčina. Raz na jednej strane, raz na druhej. „Ako to, že nehovoríte maďarsky, keď žijete tu...,“ kričí beštia v lekárni... „Sto rokov tu žijú Maďari, musíte hovoriť naším jazykom, keď nám chcete slúžiť ako magistra!!!” kričí beštia na moju manželku, lekárničku. „Ako to, že nehovoríte po slovensky, keď ste na Slovensku,“ kričí iná beštia napríklad v kamarátovej reštaurácii ... A pritom obe beštie vedia oba jazyky, aspoň na toľko, aby sa o svoju zlobu podelili. Ale reč je len jedna možnosť, inde, kde sa táto odchýlka nájsť nedá, sa nájde iná.  Povedzme viera.

            A keď nie meno Boha a viera, tak to, ako a kde parkujeme, či koho volíme alebo či sa moc alebo málo usmievame. Akej farby máme pleť, či kde a ako sme si postavili plot. Beštia si svoju odchýlku nájde. Má svoju normu a všetko, čo ide mimo, alebo by len mimo mohlo ísť, je jej spúšťačom. 

           Kto v sebe beštiu má a nevie a nechce ju krotiť, nech si teda umiera. Je to jeho vec. Lebo beštia to robí len vtedy, ak jej to ČLOVEK v nás dovolí. A bude to robiť, kým nedosiahne to, o čo jej ide. O to úplne tichučké “puk”, ktoré počuje len ona. Puk, ktoré spraví cievka, keď pukne. V mozgu, pri srdci alebo hockde, kde to beštii spraví dobre.  A beštia spokojná nebude kým svoje nedosiahne. Kým človeka tak alebo onak nezabije.

            Tak nech si beštia teda umiera, poviete si, veď s tým prišla na svet. Stiahla so sebou síce človeka, ale on to dovolil..., povie si naša vlastná osobná beštia.  Ale čo s tými dookola, čo sú proti svojej vôli jej spúšťačom? Čo s tými, čo si dovolili mať iný názor,  inú farbu pleti, inak pomenúvajú svojho Boha, či ich mama im dala iný jazyk? A čo s tými ranami, čo dostávajú? Čo keď sa tá beštia vlastne takto rozmnožuje? Čo keď si magistra v lekárni, čo sa práve neozvala tak, ako si to Ujo beštia predstavuje, tú ranu vezme domov a vypustí na svoje deti alebo manžela? Čo keď vlastne o toto tej beštii ide? Aby sa zasiala aj do nás, ktorí ju nechceme? Dnes už máme prípravky na všeličo, ale nie som si istý či aj antibeštiotiká!

Našťastie, naše samotné JA má zbraň proti jej prvému útoku. Úsmev. Áno, je ťažké vytiahnuť práve túto zbraň, lebo na beštiu nám hlava káže vytiahnuť niečo účinnejšie a bolestivejšie, ale verte mi, že to ju len povzbudí. 

            Človek, ktorý na vás bezdôvodne kričí, uráža vás a hľadá, ako by vám ublížil, vlastne umiera. Mali by sme mu pomôcť, ale to najprv on musí chcieť.  Beštia v ňom hľadá akoby sa rozmnožila a chce sa usadiť vo vás. Ona raz umrie, a ak bude človek naozaj chcieť, tak mimo neho. Nedovoľme, aby beštia prestúpila na nás. Niekedy ju zabije hneď prvý úsmev, niekedy treba úsmevy dva. A áno, niekedy nezaberie nič. Vtedy len musíte požiadať toho Človeka vo vás, aby beštiu zneškodnil človečenstvom. Je to tažké, ale ak by to bola ľahká úloha, nie je zverená nám. My sme predsa ľudia a nie beštie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?