Čaj o piatej

Autor: Jozef Černek | 7.3.2017 o 10:23 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  845x

Deťom som dal domácu úlohu. „Choďte za svojimi starkými a spýtajte sa, aké to bolo v ich mladosti. Aké bolo byť mladým v časoch, keď boli ľudia vďační za to, že prežili vojnu. Spýtajte sa, ako sa zoznámili.

Spýtajte sa,  kde sa zoznámili, alebo ako sa tancovalo a ako sa žilo.“ 

Domáce úlohy, okrem naučenia sa textu a melódie, nedostávajú odo mňa často. Ale aj tak bolo vidieť, že sa im do toho nechce. No na druhý deň prišli prvé lastovičky. 

Tak moja babka bola najkrajšia v dedine a každý chlapec ju chcel, tak ju mama radšej strážila,” vysvetľuje dievča s bystrými očami. „Raz išli na čaj o piatej, kde sa tancovalo. Tam bol taký spevák, čo na babku žmurkal. To sa ale nepáčilo babkinej mame, lebo babka ešte bola mladá na frajerovanie a ten spevák bol taký fúzkatý viťúz. Tak poprosila takého slušného chlapca, aby ju hneď odprevadil domov. No a ten chlapec je teraz náš dedko. Lebo aj on bol viťúz a v ten večer sa babka prvýkrát bozkávala…,” nadšene svieti očkami. 

Náš dedko bol zas najkrajší chlapec v dedine,“ vysvetľuje iné dievča s rumencom na líci. Tiež bol na čaji o piatej a tam sa s babkou stretli. „Dedo mi povedal, že to bola hneď na prvý pohľad veľká láska a že babka mu postúpala nohy pri tanci, ale on ju hneď tak  ľúbil, že mu to ani tak nevadilo,“ veselo rozpráva príbeh. „No ale babka povedala, že deda vôbec nechcela, ale keď jej mama dovolila, aby s ňou išiel tancovať, tak musela, aj keď dedo nevedel tancovať vôbec. Potom  ju odprevadil domov, aby vedel, kde býva a chodil ju toľko otravovať, že si ho až zobrala,” končí príbeh happyendom a ešte veselo dodá, že dedo mal slzu  v oku, keď to hovoril a že babka sa smiala. A že najprv to bolo trápne, ale potom super. 

Po nej chlapec odovzdá esej. Opäť najkrajšia babka a krásny príbeh lásky, v ktorom sa dedko babke dvoril dlhé mesiace tým, že každý deň chodil k nim domov pomáhať, aby sa zapáčil rodičom. Ďalšie dievča prinesie trošku napínavý príbeh, ako dedo prešiel cez celé Československo  na babete skontrolovať, či sa jeho budúcej žene nič nestalo, keď začali povodne...  

Zistil som, že všetky deti z nášho Dramaťáku majú za babku najkrajšiu „kočku“ v meste či dedine. Všetci dedkovia, aby si mohli vziať babku, museli spraviť veľký čin, ako chodiť babke kurizovať každý jeden deň, prejsť obrovskú vzdialenosť alebo si aspoň nechať postúpať po nohách vždy o štvrtej na čaji o piatej. 

Tancoval sa twist, prichádzal rock and roll a boogie woogie. Viem, svet vtedy nebol len takto farebný a krásny, ale nebolo by fajn, ak by dovolili tým deťom dotknúť sa mladosti ich starých rodičov? Možno mám nápad, ako to spraviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?