Kto je kto v posilňovni

Autor: Jozef Černek | 27.1.2017 o 19:28 | (upravené 28.1.2017 o 11:13) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  12847x

Milý denníček, odpozoroval som, že do fitness centra chodia tréneri, búchači, frajeri, profíci, hľadačky, kandidáti a fitnessky. Tak Ti chcem priblížiť moje pozorovanie.

Samozrejme, nie každého návštevníka fitka (tak hovoríme posilňovni) dokážeme identifikovať s týmito archetypmi, ale skoro každý má k nejakému blízko.

Najvýraznejšou skupinou, minimálne zjavom, sú búchači. Vyvolávajú v človeku zmes strachu, úcty, rešpektu a pocitu “tak toto trošku prehnal”. Búchači sa veľmi na kardio strojoch nevyskytujú, ani pri kladkostrojoch. Zrejme by ich potrhali, ale hlavne, oni cvičia trochu inak. V štýle filmov z americkej armády, prípadne z plagátov z 90-tych rokov.
Ich jednoručky majú  váhu bežného chlapa. Keď niektorý z búchačov práve cvičí na lavičke bench press, teda tlačí činku v ležiacej polohe nad svoje prsia, v posilňovni výrazne ubudne kotúčov. Má ich totiž na tyči on. Búchači sú aj vysvetlením, prečo majú fitká tak široké dvere a prečo sú kulturistické tričká tak voľné. Klasický búchač sa pri cvičení reálne opticky zväčší. Okamžite po cvičení musí vypiť proteínový koktail a prípadne zmes vitamínov. Búchači skutočne naháňajú hrôzu a rešpekt. Jedného búchača mám za kamoša, cvičí od detstva. Roky som si myslel, že  jeho jediná téma môžu byť len bitky, posilka a veci s tým súvisiace. Myslel som si, že takýto chlap si nenechá od nikoho na svete rozkazovať. Viac som sa mýliť nemohol. Na vlastné oči som videl, ako ním “zametá” jeho asi 8-ročná dcérka. Nežnejší pohľad ako on na ňu, by nedal ani Romeo prvý raz na Júliinom balkóne. Kamoš v týchto zimách organizuje klasickú a reálne funkčnú charitu. 

Profíci a profíčky sú vo fitku ľahko rozoznateľní podľa oblečenia. Sú šik, trendy a ako vystrihnutí z katalógu. Majú v ušiach slúchadlá, tričká zdôrazňujúce ten sval, ktorý cvičili včera a presný tréningový plán. Väčšinou sa bavia len medzi sebou. Uznanlivo pokyvkávajú hlavou, ak si kamoš profík prihodí kilový kotúč, alebo správne ovládne nový kladkostroj. Poznajú všetky sypacie materiály - teda vitamínové a proteínové koktaily, nápoje a ampulky. Profík nikdy neprejde okolo zrkadla, aby neskontroloval správnu formu svojich svalov.

Hľadači a hľadačky sú vo fitku zvláštnym zjavom. O cvičenie im, čo som vypozoroval, až tak zrejme nejde. Napriek tomu, ich oblečenie hovorí o opaku. Ak existuje katalóg miss fitness oblečenie, oni ho určite majú. V posilke sa hlavne rozprávajú, nahlas smejú a dosť veci komentujú. Hľadačky sa chcú podobať na fitnessky a hľadači na búchačov. Občas si aj najmú trénera, ale spoluprácu nepovažujú za úplne prospešnú, najmä ak od nich vyžaduje, aby cvičili. Ich skutočná radosť začína krátko po tréningu na kávičke v neďalekej kaviarni či cukrárni. Po druhom tréningu si osvojujú a mimoriadne často používajú slang fitnessiek a búchačov.  

Tréneri sú samostatná kapitola. Sú vždy oblečení inak ako všetci ostatní. Majú na sebe civil a sústreďujú sa na svojich zverencov. Dobrý tréner sa tomu svojmu plne venuje. Nastavuje mu stroj, opravuje postoj pri cvičení, hovorí s ním o strave. Dobrého trénera spoznáte podľa toho, že poradí vždy, keď môže, aj kandidátom, ktorí ho neplatia. Dobrý tréner dokáže z hľadača spraviť profíka alebo frajera. Zlý tréner je väčšinou hlučný, rád sa venuje zrkadlu a nakoniec odchádza s hľadačkou do kaviarne.

Kandidáti, kam patrím aj ja, sú ľahko rozoznateľní z pohľadov. Ustráchane sa pozerajú okolo seba a tipujú, na čo ktorý stroj je. Väčšinou zmätene pobiehajú od stroja k stroju a nakladajú si váhu, akú sami vážia.  Potom s tou váhou aj bojujú, lebo, čo ak sa niekto pozerá.

Fitnessky sú usmievavé dievčence, ktoré sú vzormi, len o tom nevedia. Ich tréning začína a končí na kardio strojoch, ich cvičenie je zážitkom pre celú posilňovňu. Sú dôvodom, prečo si profíci v ich prítomnosti vyťahujú ipody z uší… „čo ak by sa na niečo spýtala”. Prečo kandidáti idú dušu vypustiť, a aj dôvodom, prečo búchači začali cvičiť.

Frajeri. Frajeri sú kandidáti, ktorí napriek pohľadom profíkov, napriek strachu z búchačov a z fitnessiek, napriek vtipom trénerov a pohŕdavých pohľadov hľadačiek, v sebe našli silu stiahnuť brucho a prísť aj desiatykrát do posilňovne.  Frajer má reálnu šancu stať sa profíkom, možno aj búchačom, ale čo je dôležitejšie, má šancu byť fit. Lebo nech už to podáme akokoľvek, vo fitku ide hlavne o to. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?