Do Komárna na bryndzové halušky nechoďte

Autor: Jozef Černek | 12.5.2016 o 14:36 | (upravené 12.5.2016 o 14:59) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  2778x

Sme malým národom uprostred Európy, hrdíme sa tým, že sme pohostinný a spevavý národ. „Hej? A to viac ako my Portugalci, či my Taliani?“ Pýtajú sa jedny, druhí.

 V zahraničí sa ma často pýtajú, v čom je Slovensko iné a prečo tam ísť. Vždy odpovedám vo všetkom a v ničom. Sme malým národom uprostred Európy, hrdíme sa tým, že sme pohostinný a spevavý národ.

Hej? A to viac ako my Portugalci, či my Taliani?“ Pýtajú sa jedny, druhí, ale i ďalší, lebo folkloristi všetkých krajín si v pohostinnosti celkom veria. Len Škóti mlčia, lebo oni to o sebe vedia. 

Z každej krajiny, odkiaľ sme sa s našim súboríkom vrátili, sme odchádzali s pocitom, že sme stretli priateľov. Áno, aj z Maďarska. A odtiaľ aj viackrát.  Minulý rok si dievčence dokonca aj poplakali, lebo Holanďania nás prijali do svojich rodín a akosi sa im ani domov nechcelo. Vďaka Bohu, že vieme spievať a šoférovali vodiči. Tým starším sme dali trochu pričuchnúť k našej domácej… (vidíte, tú sme lepšiu nestretli ozaj nikde) a pri pesničkách od Važca po Myjavu sme na slzy aj zabudli.  Na rodiny nie a dodnes sme s nimi v kontakte.

"Príďte na ktorýkoľvek letný festival a pochopíte Slovensko, aj jeho hrdý národ. V tom sme iní a úžasní." To hovorím každému, kto sa pýta, čo sme zač. Nik nemá tak rozmanitý a tak krásny folklór. Málokto piesňou povie toľko toho, čo vieme povedať my. I dnes v speve chlapov zo Šumiaca počuť ozvenu valašky  do stromu zaťatej  pre lásku velikú. I dnes sa vám budú tlačiť slzy do očí pri piesni, čo spievala ešte stará mati našej starej mamy a dnes ju spievajú naše frajerky. My máme čo ponúknuť, máme čo povedať a máme čo ukázať.

Sme hrdým národom uprostred Európy a hostí si vieme uctiť nielen kalíškom domácej, pohárom vína, ale i piesňou a tancom, aký ešte “veraBože jakživ" nevideli.

Presne túto silu a toto posolstvo sme mali na pamäti, keď sme pripravovali  slávnosti v Komárne.

Hej, chlapov zo Šumiaca nemáme a aj vo varení bryndzových halušiek by sme prvé miesta neustáli. Spevu sa zato nebojíme a aj utancujeme čosi. Vína máme také, že na kráľovských stoloch lepšie nemajú. Rybacie polievky také, že tretiu dupľu si už nevypýtate. Niežeby ste si nedali, ale už nebude. A aj pohostinní sme, len treba skúsiť.

V Komárne máme slniečka najviac v našej krajine a v meste až štyri brehy, bo dve rieky ním pretekajú. V jednu chvíľu sa môžete okúpať na Slovensku a hneď zas u susedov a to ste stále v tej istej rieke. 

Chcem vám povedať, a to nepreháňam, že všade v meste, kde som bol a povedal, že Národné matičné slávnosti budú u nás v Komárne a reku poďme sa ukázať, boli radi a privítajú vás. Na kúpaliskách dostanete zľavu, reštaurácie vás privítajú s komárňanskými špecialitami a k tomu pivo či pohárik vína zadarmo. Bude toho naozaj dosť. Staviame vám vínnu uličku a pripravujeme bohatý program. Naši najlepší vás budú učiť tancovať, sprievodcovia vám ukážu pevnosť, ktorá ako jedna z mála nikdy nebola dobytá. NEC ARTE -  NEC MARTE, ani lsťou ani silou nedobyli mesto na sútoku riek Dunaj a Váh.

Uprostred leta 29. - 31. júla vás naozaj radi a ozaj srdečne privítame s otvorenou náručou, aby sme vám ukázali, ako tu žijeme a čo sme dokázali. Ukážeme vám našich Rebelov, ktorí vám predstavia obrady našich predkov od narodenia po smrť. Ukážeme vám našich malých folkloristov, predvedieme náš najúspešnejší muzikál, pohostíme vás vínkom i pivom. Stačí jediné. Prísť s úsmevom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?