Ako sa (ne)stanete modelkou

Autor: Jozef Černek | 25.5.2015 o 12:25 | (upravené 25.5.2015 o 12:34) Karma článku: 8,50 | Prečítané:  1394x

Dievčatá! Ja viem, v istom veku každá túžite stať sa modelkou. Veď kto by nechcel? Dokopy vlastne netreba nič, len byť peknou. Je to však ilúzia. Stať sa modelkou až tak jednoduché nie je. Občas vás možno budú aj pekne zavádzať.

Ak sa chcete stať ozajstnou modelkou, budete musieť prekonať pár prekážok. Jednou z najväčších úskalí je odfiltrovanie ozajstných modelingových agentúr od „agentúr – Ty budeš  MISS“. Ich najväčším a často jediným zdrojom peňazí  je vytvorenie pocitu, že práve vy ste tá pravá. Že vy by ste mohli vyhrať napríklad miss tváre, miss stredná škola, miss hornej ulice. Stačí, ak trošku zainvestujete.

Do booku, do kurzu chodenia, kurzu líčenia, kurzu byť peknou. Sú to podvodníci? Vlastne, možno ani nie. Len pracujú s ilúziou, ktorá vás môže stať nemalé peniaze a spraví vám neželanú službu, o tú ilúziu vás pripraví.

Jednu moju študentku cez zoznamovaciu stránku alebo sociálnu sieť oslovili, či by nemala záujem stať sa modelkou. Veď nevadí, že vysoká nie je, má krásnu tvár (naozaj je krásna) a môže byť modelkou tváre. Stačí, ak príde na stretnutie, možno postúpi do užšieho výberu. Čuduj sa svete, postúpila. A „má reálne šance vyhrať súťaž...“ Len sa treba zúčastniť akéhosi kurzu. „...Za naozaj super cenu, stačí, ak mamička podpíše zmluvu...“

Mali sme pár dní do premiéry, prišla za mnou už s obavami. Na posledných nácvikoch naozaj potrebujem každého. Ona však mala podpísanú zmluvu, podľa ktorej je zmluvná pokuta, ak sa kurzu nezúčastní, dosť vysoká. „Mama sa pokúšala od zmluvy odstúpiť, ale vraj sa to nedá, hneď sa jej začali vyhrážať, že pokuta bude ešte vyššia ako poplatok za kurz...“ Pri slove vyhrážať som  spozornel. Ktorá seriózna agentúra by sa svojim budúcim modelkám vyhrážala? Mladej slečne som vysvetlil, že tu niečo nebude v poriadku, nech mi zmluvu prinesie, ukážem ju právnikom a uvidíme. Na skúšku ju ale naozaj potrebujem a ak inak nie, pokutu zaplatím.

V deň našej skúšky, a teda aj plánovaného kurzu, som sa telefonicky (rovnako ako mama) pokúšal dievča ospravedlniť. Chcel som na vlastné uši to vyhrážanie sa počuť. Mne už ale nezdvihli, len mame deň predtým. Prešiel som si s právnikom zmluvu.

Poviem vám, paráda.  Podľa zmluvy sa účastník kurzu  zaväzuje kurzu sa zúčastniť (je v zásade jedno, kedy a kde ho organizátor usporiada). Organizátor môže ustúpiť z X dôvodov, ale pozor (!!!), Účastník nie je oprávnený odstúpiť od zmluvy, ani od časti zmluvy... Trochu zvláštne, nie?

To, že obe strany podpisujú zmluvu slobodne a nie v tiesni, je v tej zmluve dvakrát... Asi vedia prečo. Dievčaťu som sľúbil, že poplatok zaplatím. Aj som to dodržal.

Nedávno prišiel list, výzva na uhradenie nákladov, ktoré s kurzom, na ktorom sa dievčina nezúčastnila, agentúra mala. Sú zlatí, nechcú celú zmluvnú pokutu 300 € a poplatok za kurz 159 €, na ktorú majú zmluvný nárok, ale len 119 €. No aká super modelingová agentúra, nie?

Musia byť pre svoje "modelingové" činnosti dosť známi, lebo len som povedal, kvôli čomu volám – chcem napísať blog o tom, ako sa stať modelkou, už sa začali vyhrážať žalobou na mňa, na matku a asi aj na celý svet, lebo im všetci robia zle.  Pôvodne som sa chcel spýtať, aké služby poskytuje ich agentúra, komu napríklad robili promo. Pre koho fotia ich dievčatá, ale nedostal som sa k tomu. Pán v telefóne zrejme už v ten deň pár telefonátov absolvoval. Trikrát si pomýlil meno dievčaťa, ale vedel  presne odcitovať, za čo ma bude zažalovať. Tak som mu položil len jednu otázku. Je podľa vás spravodlivé takto postupovať? Tomu dievčaťu ste vy vytvorili pocit, že má šancu stať sa modelkou, dokonca vyhrať akúsi miss, pri prvom úskalí  sa ale okamžite vyhrážate.... Odpoveď: „Je, lebo ja s tým mám náklady...“ To myslím hovorí za všetko.

Zámerne neuvádzam meno dievčaťa, ani meno agentúry, či čo to vlastne je, pretože aby bol článok objektívny, musel by ísť do hĺbky a ja by som sa s týmito ľuďmi musel hlbšie zaoberať. Ale fakt sa mi nechce a nič by som tým nevyriešil.  Aj keby agentúru zrušili, o pár dní by si títo ľudia založili inú. Pretože dievčat, ktoré sa naozaj chcú stať modelkou, bude, našťastie, stále dosť. A to že ich nejaká tiežagentúra pripraví o ilúzie? Čo už, aj tak by to skôr či neskôr spravil ktosi iný.

Možno preto sa my venujeme divadlu, je tiež o ilúziách, ale tam aj my, aj divák vieme, že to nie je naozaj a že reálny život, to sú aj takéto „modelingové agentúry.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?