Falošný kontrolór úradu ochrany osobný údajov

Autor: Jozef Černek | 8.10.2013 o 9:05 | Karma článku: 15,87 | Prečítané:  17621x

Prišiel pán v obleku. Predstavil sa ako inšpektor úradu ochrany osobných údajov. Ja som v práci ešte nebol a kolega je zvyknutý na kontroly rôzneho charakteru. Minulý rok sme ich mali z rôznych inštitúcií asi osem či deväť. Z času na čas nás dokonca navštívi aj človek, ktorý kontroluje poradie vlajok v mojej kancelárii (nestrielam si, to je fakt). Nepovažoval teda  túto „milú" návštevu za nič mimoriadne.  Dokonca ani dôvod plánovanej pokuty - kamerový systém, sa mu nezdal nijako neopodstatnený. Pánovi „inšpektorovi" len vysvetlil, že zbytočne sa vyhráža tisíckami eur a zbytočne to sťahuje na 500 €, momentálne riešime, ako zaplatíme faktúru za plyn.

Doporučil mu, nech sa porozpráva so mnou, „predsa len, pán riaditeľ je štatutár...",  keď to ale veci pomôže, je ochotný okamžite kamery odstrániť.  Pán „inšpektor" pochopil, že tu nepochodí. Bol ale láskavo ochotný vrátiť sa neskôr. Kolega mi samozrejme okamžite zavolal a už riešil, kde vezmeme peniaze.

Existuje len málo zákonov, ktoré si myslím, že ovládam, ale zákon o ochrane osobných údajov mi naozaj nie je  cudzí. Prišlo mi to divné celé. Spôsob vykonania kontroly aj dôvod pokuty. Nedávno sa zákon novelizoval, tak som si chcel overiť, či predsa len  nie je dôvod takejto, i keď  mimoriadne novátorskej kontroly a najmä dôvodu okamžitého udeľovania pokuty.

Zavolal som známemu, ktorý priamo montuje bezpečnostné kamery. Potvrdil mi, že „áno, teraz sa výrazne zvýšil počet kontrol a dokonca u nás v meste..."  Dôvod a ani paragraf však netušil, len že aj jeho niekto „buzeroval". Volal som teda právnikovi, v zákone sa neorientuje, ale je to vraj divné. Volal som známemu, „ktorý sa vyzná..."

Človeče, to bude blbosť,  kontrola... u vás?  A skrz kameru.... nebude to podvodník?" Presne s týmto som bojoval v hlave odkedy mi zavolal Viktor. Aj keby kamerový systém mal byť predmetom kontroly úradu, som si úplne istý, že máme dodržané všetky zákonné ustanovenia.

Zavolal som teda priamo na úrad na ochranu osobných údajov, prešiel som si s nimi zákonné postupy pri kontrole.  Presne, ako som si myslel. Dotyčný „inšpektor" nielenže nedodržal  stanovený postup, niektoré jeho vyjadrenia boli fakt amatérske. Úrad mi teda potvrdil, že ich inšpektor to rozhodne nemohol byť. Ešte raz som si s Viktorom presne prešiel ako „kontrola" prebiehala. Ten pán mu vlastne okrem pokuty, nanucoval ešte aj „bezpečnostný projekt, ktorý mu dá (môže aj on) vypracovať".

Koťuha jedna! Veď to je vlastne výpalné. Voľakedy si takto mafiáni „privyrábali", chránili Ťa pre ohňom, od ktorého mali zápalky. Toto je vlastne len o niečo sofistikovanejší spôsob. Spojil som sa teda s políciou. Treba povedať, že mimoriadne profesionálne a okamžite navrhli reálny spôsob dokončenia tohto príbehu. Dotyčného pána "inšpektora" čaká inšpekcia. Som si celkom istý, že tentokrát budú zákonné postupy dodržané tak ako ich stanovuje zákon. Veď uvidíme. No už dnes je jasná vec. Do podsvetia dorazila kríza, už nielen politici, ale aj výpalníci pýtajú tam, kde nič nie je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vraciame sa do normálu, tak prečo máme núdzový stav?

Od stredy sa uvoľňujú ďalšie opatrenia.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pellegriniho percentá sú virtuálne

Kiska si k svojmu potenciálu ani nepričuchol.


Už ste čítali?