Taká bežná sobota

Autor: Jozef Černek | 15.4.2013 o 14:47 | (upravené 15.4.2013 o 15:44) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  606x

Ráno na ceste do školy som stretol bociana. Vlastne boli dvaja, sedeli v hniezde, tvárili sa unavene a šťastne. Až som z toho spomalil. Netvrdím, že práve prileteli, ale bol by to pekný príbeh, najmä pre nás, čo čakáme koniec zimy už od decembra. Básnik by povedal, že tvoria pár a priniesli nám jar. Žaby by s básnikom zaiste nesúhlasili, ale žaby nie sú moc mienkotvorné.  Vlastne, keď tak nad tým rozmýšľam, dnes už ani básnici nie.

Osobne nie som veľký priaznivec ranného šoférovania, ale dnes som sa do školy vyslovene tešil. Rána si spríjemňujem pozorovaním prírody pri ceste. Vždy si predstavujem, aký čulý zvierací ruch musí byť ďalej od cesty. Napríklad pri tabuli Komjatice som stretol dve bažantice. To rýmovanie spravili podľa mňa zámerne, aby ma potešili. S kľudom tam mohol sedieť aj jeden bažant, ale to by nebolo úplne  ono. I keď uznávam, bažant je krajší ako jeho polovička, ale s Komjaticami sa nerýmuje. Niekedy sa rýmovanie vyslovene žiada.

V škole bolo veselo. To je koniec koncov vždy, lebo sme sa tam stretli super partia a máme fajn pedagógov. Nevtieram sa. Je to proste tak. Sme fajn partia a učitelia sú proste šialenci. Teda šialenci do svojej práce. Mám rád, keď človek vie predať svoje zamestnanie tak, akoby neexistovalo nič dôležitejšie alebo krajšie. Keď ma maliar presviedča, že vlastne rozdáva ľuďom radosť dlhodobejšie ako ja na javisku, lebo moje predstavenie skončí o hodinu a jeho práca pretrvá roky, bude to dobrý maliar stien.

Na hodine nás šťastne vedou unavená vedátorka presvedčila o nesmiernom význame rytmu, dynamiky, cifry a melódie v tónoch kontrášov. Pre neznalých, vysvetlím ja skoro vedecky: „Kontráš sleduje pohyb primášovho tela, vníma jeho mimo zmyslové vibrácie, non verbálne prejavy a pritom vydáva svojím nástrojom zvuk ako: plem plem, dúva dúva alebo dnim, dnim. Čím dodáva hudbe gule. Bez kontrášov by sa tanečníkom zle tancovalo, poslucháčom zle žilo a kritikom smutne oslavovalo..." Nerozumiete mi, že? To vraj nevadí, lebo na začiatku to má presne tak byť. Snáď sa to do skúšky naučím vysvetliť aspoň trochu tak, ako by to povedala ona. Je totiž fakt dobrá ale prísna. Navyše, skúste si blamovať  sa pred peknou vedátorkou... Hm, nic moc...

Záver výučby bol o čosi smutnejší. Nie, nebol test. Len choroby si sprosto vyberajú a potom umierajú nevhodní ľudia. Človek je nesmierne zvláštny tvor a je kruté, ako ho dokáže zradiť vlastné telo.

Cestou späť som zámerne spomalil pod hniezdom. Upratovalo sa a asi aj rekonštruovalo. Až konáriky odletovali. Bude pekné leto. Povedal by pranostik a prognostik.

Podvečer sa u mňa trocha oslavovalo. Naša primáška je vlastne ešte dieťa. Len má zhodou okolností dvadsať rokov a budúcnosť pred sebou. Naša kontráška je staršia, ale vlastne iba väčšie dieťa.  To ona a primáškin frajer s basákom jej spravili oslavu. Nevadí, že u mňa. Dali mi tortu. Zjavne nerozumejú len non verbálnemu vyjadrovaniu primášov, ale občas rozumejú aj nám chudnúcim manažérom.

Celý večer sa hrala hra o Slovensku. Taká iná ako šla v telke, o čosi viac odbornejšia. Národovec vo mne plesal. Nechali sme primášku a jej tím zložený z futbalistov vyhrať. Vlastne nenechali. Vyhrali, lebo vedeli. V telke nevedeli a aj tak vyhrali. V telke to vyzerá, že kríza neprestane. U mňa v obývačke to vyzeralo skôr ako po kríze. Muzikanti a futbalisti už vedia.

Chvíľu som dokonca vnímal to mimozmyslové a non verbálne, čo nás učili. Nielen u primášky, ale tak všeobecne u tých dvadsaťročných detí. Počul som, aj keď som vraj bez sluchu. Ak som správne rozumel, tak šancu ešte máme. Až som sa z toho spomalil.

Proti kríze vraj stačí jediné. Od základov vymeniť tých, čo sú dnes mienkotvorní. Vlastne, možno by aj tie žaby boli lepšie. Žaby totiž požierajú príživníkov - komárov, čo cicajú krv. Asi už máme dosť cicania alebo primálo krvi na rozdávanie príživníkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?