Rozprávka je vážna vec

Autor: Jozef Černek | 9.4.2013 o 9:45 | (upravené 9.4.2013 o 9:56) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  541x

S rozprávkou síce môže byť sranda, ale stále to bude vážna vec. Všetko dôležité v živote vieme z rozprávok. To ostatné, ako násobilku a kam dať ypsilon či čiarku, vlastne moc nepotrebujeme. Naozaj. Veď keby sme nemali rozprávky, ako by sme vedeli, že dobro môže zvíťaziť nad zlom? V telke vám to nepovedia, ale je to tak. Dobro víťazí. Nie vždy sa to síce podarí hneď, ale nakoniec určite. Ako v rozprávke, tak v živote. Keby nebolo rozprávok, ako by naše princezné vedeli, že nestačí byť len krásna? Áno! Keď chceš byť princeznou, musíš byť nielen krásna, ale aj bohatá. No dobre! Niekedy stačí byť múdra. Ale byť krásnou a bohatou je väčšia sranda, nie? Mimochodom, aj keď nás možno raz vlk zožerie, príde ujo horár a zachráni nás.

V perníkovej chalúpke býva ježibaba a veľa sladkostí sa jesť nemá, lebo potom sa nezmestíš do pece. Starí ľudia sú múdri a na ceste za pokladom ich treba počúvať. Majú svoj šedivý vlas, a vďaka nemu nám povedia čo a ako. Každý zlý drak má svoju slabinu a každý čarodejník sa niečoho bojí. Niektoré žaby sú vlastne ješitní princovia. Niektoré princezné zas ako žaby skončia. Kráľovné máme zlé aj dobré, ale vždy im ide len a len o princezné. Sudičky sú väčšinou fajn, ale nájdu sa aj potvory zákerné. A kráľ? Ten má svojho šaša, čo je potichu smutný, ale má vždy pravdu. Kráľ je starostlivý dobrák, ale nie vždy si váži, čo má doma.

To všetko vieme len vďaka rozprávkam. A to všetko je pravda aj dnes. Len kráľ už nenosí korunu, ale euro a bavorák nosí jeho. Kráľovné dnes ohovárajú princezné - celebrity, lebo sami už nie sú pekné a ešte nie sú múdre. Dnes sú šašovia smutní nahlas, lebo ich pravdu králi zabudli počúvať a deti sa im smejú inak. Potvory sudičky mali snem a tie dobré na chvíľu odsunuli nabok. Len žaby sú dnes o čosi milšie ako princovia. Pobozkať ich nestačí, stále ostanú žabiakmi, len zložili korunku a nasadili rejbeny. Draci aj dnes majú svoje slabiny, čarodejníci slabé miesta neskrývajú do vajec.

Na ceste za pokladom sme všetci, ale málo z nás počúva starkých. Šedivé vlasy prekryla farba, ale nestratili moc. My sme sa ukryli v rozprávkach, už nás vlk zožral a ujo horár ešte nechodí. Ale on príde. Dobro príde vždy, len málokedy na prvýkrát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodičia trojičiek: Nie je jednoduché prejsť po ulici bez povšimnutia

Deň s trojičkami sa takmer nedá naplánovať.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?