Svätá stratégia z Vatikánu

Autor: Jozef Černek | 13.2.2013 o 9:23 | (upravené 13.2.2013 o 9:35) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  883x

Či bolo rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. pre svet a cirkev správnou voľbou, budeme vedieť až keď skončí pontifikát jeho nástupcu. Určite však ide o veľkolepé a premyslené rozhodnutie. Dokonca začínam nadobúdať pocit, že sa Nostradamove proroctvá začali vznášať okolo pravdy. Svet a cirkev je blízko zmeny. Zásadnej zmeny. Aspoň taká by mohla byť stratégia najvplyvnejšieho človeka na zemi.

O Benediktovi XVI. môžeme hovoriť všelijako. Slovač dokonca rada používa slovo neobľúbený, avšak to má súvis hlavne s tým, že u nás nebol. Navyše,  jeho predchodca sprevádzal dnešných tridsiatnikov celú ich mladosť a mal silný vplyv na pád režimu aj u nás. Tomu sa čelí naozaj ťažko. Dnes o Karolovi Wojtylovi oprávnene hovoríme ako o Veľkom pápežovi, ale ešte okolo desiateho roku na Petrovom stolci sa vôbec netešil takej obľube, akú si získal jeho nástupca už po pár rokoch vo Vatikáne. Benedikt XVI. sa do dejín určite zapíše najmä svojím veľkolepým rozhodnutím. Historici si však určite všimnú aj jeho vzdelanie, ale predovšetkým dobre premyslené strategické rozhodnutia.

Krok prvý

„Svätý otec sa rozhodol odstúpiť...", táto správa obletela svet rýchlosťou blesku. Statusy na Facebookoch, titulky webových portálov, ale aj pocit, či zamyslenie väčšiny sveta behom pár okamihov. Ťažko budeme hľadať človeka európskeho typu, hoc ateistu, ktorého by správa obišla. Štáby všetkých televízií, zástupcovia všetkých médií okamžite vedeli, ktorým smerom sa budeme všetci najbližšiu dobu pozerať. Budeme sledovať jeho posledné kroky, budeme upierať oči na kardinálov voličov, budeme poznať význam slov „Extra omnes" a typovať kandidátov. Napadá vám iná, nie negatívna informácia, ktorá by sa tak rýchlo dostala do médií? Musia padnúť dvojičky, aby to šlo tak rýchlo. Teraz sa nestalo nič zlé. Cirkev má novú tému, svet si na chvíľku oddýchne od krvi a krízy.

Krok druhý

Neodstupujem okamžite, máte čas, hľadajte nového zástupcu Ježiša Krista na zemi..." Joseph Ratzinger vedel, prečo zvolil toto načasovanie. Kardinálom voličom dáva čas na premýšľanie. Idú voliť novú hlavu cirkvi, ešte nie sú zamknutí v Sixtínskej kaplnke bez prístupu informácií. Môže k nim prehovoriť hlas ľudu - hlas Boží. Pápež nezomrel, nesmútime, nehľadáme pokračovateľa jeho myšlienky, nebojujeme s veľkosťou jeho pontifikátu. Hľadáme nové obdobie cirkvi. Nejestvuje iný, nesebeckejší post ako stolec svätého Petra. Človek, ktorý je zvolený a prijme pontifikát, prestáva existovať, prijme pápežské meno, stáva sa symbolom. Ľahké to mať nebude.

Krok tretí

„Nového pápeža ja voliť nebudem, ale poradiť mu môžem..." Za dvetisíc rokov to bude mať pápež prvýkrát o niečo jednoduchšie. Tento krát v tom nebude úplne sám. Jeho predchodca žije a môže dať cennú radu. Je jedno, kto to bude. Mŕtvy pápež môže zanechať len smerovanie. Živý pápež, hoc na dôchodku, môže povedať slovo. Pamätáte, čo bolo na počiatku? Na chvíľu bude mať nový vodca cirkvi silu dvoch svätých otcov.

Cirkev má svoje problémy, potrebuje upratať a začať znovu..." Sila informácií v našom svete je násobená rýchlosťou akou sa dokážu šíriť. Nejestvujú jazykové bariéry, internet je všadeprítomný a nebezpečne rýchly. To, čo svet vždy tušil, má teraz potvrdené: Ani Vatikán nie je svätý a aj tu ľudia, dokonca ľudia viery, podliehajú ľudským slabostiam a hriechu. Neváhajú medzi sebou viesť nezmyselné boje. Možno žabomyšie, možno Dávidove s Goliášom. Taký je ale aj obraz sveta. Benedikt XVI. bol na to sám, lebo aj keď hovoríte s Bohom, len ťažko prečítate myšlienky svojich najbližších. Nový pápež ale môže začať s čistým stolom.

Načasovanie

Nový pápež, vďaka rozhodnutiu Ratzingera, nepríde kedykoľvek. Príde s jarou. Pre cirkev a ľud v najdôležitejšom období roka. Príde na začiatku novej doby, ktorú práve on môže spustiť.  Pápež nie je len najfotografovanejším človekom na Zemi. Má aj svoje povinnosti.  Tou najdôležitejšou je viesť kresťanský svet za svetlom. Dnes je tou cestou manipulácia s reflektormi médií. Benedikt XVI. upriamil ich pozornosť na svoju cirkev, na týždne svojho odchodu a na novú voľbu pápeža, ktorý nebude stáť pri hrobe svojho predchodcu. Cirkev, ale hlavne svet, dnes zo všetkého najviac potrebuje dobré správy. Dobré správy o novom svete.  Svätý otec Benedikt XVI. sa rozhodol, že nám ich spolu s jarou prinesie nový pápež.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?