Kauza SOZA

Autor: Jozef Černek | 17.10.2012 o 19:40 | Karma článku: 14,20 | Prečítané:  4402x

Keď som písal smutný list pre SOZU, tak som tak nejak tajne dúfal, že si ho prečíta aj p. Repčík. „Naštvem ho aspoň zo štvrtiny tak, ako som naštvaný ja..." A naštvaný som bol riadne, lebo Dramaťák máme už sedem rokov a bolo mi to strašne ľúto. Snažíme sa venovať kultúre a neustále narážame na stovky problémov, ale nejdem vás tým zaťažovať. Prosto som bol naštvaný. A ejhľa, zrazu bolo so mnou naštvaných pár tisíc ľudí, pár desiatok to aj napísalo a pár desiatok mi aj zavolalo. Až z toho vznikla ozajstná kauza. Poplatky za autorské práva sú, zdá sa, ozajstná téma, možno by som mohol povedať problém.

Slovenskí Rebeli - projekt DramaťákuSlovenskí Rebeli - projekt DramaťákuHenrich Mišovič

Môj blog a ani tá výmena blogov s pánom Repčíkom a ďalšia lavína, ktorá sa spustila, problém nevyrieši.  Len o ňom bude vedieť viac ľudí a viac ich bude naštvaných. Myslím si, že toto dnešný svet naozaj nepotrebuje.

Zistil som ale pár vec:

1.    Je naozaj úžasne veľa ľudí, ktorí nám fandia, vyjadrili nám podporu a ponúkli pomoc. To je naozaj skvelý pocit. Ďakujeme.

2.    Naše decká sú ďaleko silnejšie ako som dúfal.

3.   Priestor v médiách je kruto obmedzený, reportáž v telke znamená, že máte sekundy, v tlači je to pár riadkov. Je naozaj ťažké odpovedať tak, aby výsledné slová mali jasný význam. Asi politikom nebudem (všimnite si to asi - už sa učím :) ).

4.    Veľa informácií o poplatkoch pre SOZA je minimálne rozporuplných a ak neviete, a týka sa vás to, treba za tým ísť, nezľaknúť sa "zaručených" informácií. Nechcem to rozoberať, lebo je to komplikované, ale napr. "stužková" môže "stáť" v pohode 2 €, ale aj 30 € a viac.

Napriek tomu, že odzneli reálne fakty, ľudia si to vysvetľovali rôzne. V snahe pomôcť nám, navrhovali rôzne protesty, zhromaždenia, petície a iné akcie. Ja by som však veľmi nerád túto kauzu bral ako nejaký štít, ktorým teraz budeme zastrešovať  to, čo robíme. To nechám na politikov, iste v tom  vedia lietať lepšie ako ja. S vďakou som odmietol, asi nie som barikádový typ (zas to asi ... ).

Samozrejme, radi prijmeme podporu. Ale tak, aby sme na plagát mohli dať naše umenie a to chce byť všelijaké, ale určite nie hnev vyvolávajúce. Zavolajte, prídeme vám zahrať.

Najdôležitejšia informácia je, že náš Dramaťák pokračuje. Vďaka kauze, hoc nie príjemnej, sa našli ľudia a sú pripravení nám pomôcť. S pánom Repčíkom sme sa osobne stretli a aj keď som do budovy SOZA vchádzal s pocitom, že tu ma iste radi nemajú, dopadlo to dobre. Dokonca z toho bolo celkom príjemné stretnutie. Opravili sme chybu na našom tlačive, ktorá spôsobila sumu 975 € za neskoro nahlásený ples (keď som tlačivo vypĺňal, nechal som voľnú kolónku konzumné). Dnes je suma cca 240 €.

Teraz by som mohol začať polemizovať nad sumou alebo neprehľadnosťou celého zákona, poplatkov či stránok SOZA, ale nespravím to. Rozumiem ľuďom, ktorí v diskusiách odsúdia mňa (blbého matičiara) a samozrejme SOZU. Sú naštvaní. Presne tak naštvaní, ako sme naštvaní na parkovné, ktoré zrazu musíme platiť tam, kde sme roky nemuseli. Aj v jednom aj v druhom prípade platí, že rozmlátiť automat nemá zmysel.

Ak je tu problém a má ho niekto riešiť, tak náš zákonodarný zbor. Umelci robia umenie a SOZA vyberá poplatky. Taký je platný zákon. Zrejme aj vďaka tejto udalosti sa SOZA rozhodla, že na svojom webe sprehľadní ako to vlastne celé s poplatkami je. Chápem, že niekedy je ťažké komunikovať celoplošne a veľa nedorozumení a „káuz" vzniklo práve pre zlú komunikáciu a šírenie informácií, no aj vďaka tejto udalosti sa snáď veci pohnú vpred a k lepšiemu. Hlavne preto som vďačný za vašu podporu, zdieľanie na Facebooku a stotisíc čitaní. Bez nich by sme ostali nevypočutí.

Všetko je o ľuďoch a o komunikácii. V našom prípade to znamenalo, že tisíce ľudí si prečítalo môj blog. Blog si dokonca  založil aj p. Repčík a nakoniec sme si to osobne vysvetlili. Zrejme si nebudeme posielať pohľadnice k meninám a na Vianoce, ale určite ho pozvem na naše predstavenie. Verím, že príde a dúfam, že tlačivo k tomu predstaveniu už vyplním správne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?