Slovenskí rebeli

Autor: Jozef Černek | 1.10.2012 o 15:05 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  925x

Chcel  som napísať o Rebeloch. Chcel som o nich napísať tak, aby každý pochopil, čo vlastne chcú povedať. Prečo zápasili so slnkom, prečo prišívajú na nohavice ornamenty, prečo  z výkresov lepia klobúčiky a oblepujú ich látkou. Prečo sa toľko hádajú a napriek tomu majú radi. Prečo na seba kričia, nadávajú si a potom ich to strašne doma štve a plačú. Aj tí silní.  Vždy to niekto chce vzdať a niekto iný mu v tom zabráni, hoci vie, že už o pár dní to bude vzdávať on. Nakoniec ale väčšina ostane. Ostane do posledných svetiel. Do poslednej vety. „Zatvorte oponu."

Slovenskí RebeliSlovenskí RebeliHenrich Mišovič

Hľadal som príbeh a chcel som to napísať cez prvú osobu. Lenže, ktorý z toho množstva? Nemôžem uprednostniť ani jedného človeka, dokonca ani dvojicu nie. Pretože by to bolo nefér, nefér voči tým ostatným. Iste, dalo by sa vytypovať, kto robil najviac, ale potom tu ostáva iná otázka:  Kto vlastne najviac obetoval?  A sme zas na začiatku. V čom to vyjadriť? V peniazoch? Za tie prachy sme mohli mať Lúčnicu aj so SĽUKom, ale chceli sme, aby to bolo pre nás dosiahnuteľné. A o prachy fakt nejde. Neboli, nie sú a nebudú. A čo?  Mohol by som to vyjadriť aj v čase. Ale niekto len nešiel na dovolenku a niekto sa zas vzdal rande. A tretie rande šestnásťročnej asi bude predsa len hodnotnejšie ako piata dovolenka tridsaťročného. Alebo nebude? Ja fakt už neviem.

Mohol by som teda alibisticky napísať o stovkách divákov a o standing ovation, ale to sa dnes už nepočíta. Teda nie, pokiaľ tam nie je Markíza alebo JOJka, teda alebo „aspoň" prezident. Nikoho sme však nepozývali. Chceli sme to mať také naše, také ľudské. A to nám vyšlo. Mohol by som teda napísať, akí dobrí sme boli. A prirovnať nás napríklad k tej Lúčnici? Mohol. Lenže to by som hrozne preháňal a hlavne,  čo si budeme klamať, ak by sme mali na Lúčnicu, tak sme tam. S tou energiou určite. A niektorí by tam aj boli, ak by šli. Ale nešli, ostali s nami.

Vlastne som to mohol vziať cez tú rebéliu a napísať, akí sme my strašní rebeli.  Aj blog by som mohol dokonca nazvať Rebeli obsadili na dve hodiny Maticu slovenskú v Komárne. A ani by som neklamal. Tak sa to asi robí, keď chceš zaujať. Nám ale nejde dokonca ani o to. Ide nám vlastne len o takú blbosť.  O ľudskosť. Teda, nám vlastne ide asi o všetko. Len nie v dnešnom svete.

Lenže my nechceme meniť váš svet. Chceme len, aby ten svet bol trochu aj svetom naším.

Napíšem to teda takto:

Sme Rebeli. Slovenskí rebeli, vznikli sme v marci 2012 a túto sobotu sme mali premiéru. Nebudem vám písať, aké to bolo, mali ste prísť. Ale dopadlo to dobre, z dobrovoľného vstupného si kúpime prvé čižmy, ešte ich pár bude treba, takže vám ešte dáme párkrát šancu prísť. Čižmy sú strašne drahé.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?