Komárňanom

Autor: Jozef Černek | 23.9.2011 o 11:15 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1824x

Asi nepoviem nič nové vyhlásením, že každý talent sa presadí, len ak má priestor na svoj rozvoj. Husľovým či klavírnym virtuózom sa nestane ani zázračné dieťa bez rokov a rokov tréningu. Skladateľom sa nestane človek bez toho, aby ho k tomu niekto viedol. Mená ako Mozart, Beethoven, Strauss, Pavarotti, Montserrat Caballe, Madonna, Rihanna, Michael Jackson alebo skupiny ako The Beatles, Queen či dokonca Elán, by nám dnes nehovorili nič, keby títo umelci nevenovali svoj čas tréningu a rozvoju toho, čo dostali darom od univerza alebo Boha.

Nemusíme chodiť až k týmto, dnes už takmer nedosiahnuteľným hviezdam. Veď si len spomeňte na tie zimomriavky, či aspoň úžasný pocit, ktorí ste snáď aj vy zažili na predstavení mladých umelcov z vášho mesta. Ľudia, ktorých denne stretávate na ulici a na pohľad nie sú ničím zvláštni, sa zrazu postavia na javisko, prekonajú prirodzenú trému a predvedú svoj talent. Áno, treba úprimne priznať, že občas to nie je úplne ono a niekedy je to dokonca trošku aj omyl - zapnúť mikrofón. Ale z času na čas sa objaví dievčina, chlapec, dieťa alebo dospelý človek, ktorý vás svojím výkonom doslova priklincuje k zemi. V hrdle zrazu máte čudný pocit, zažijete zimomriavky v plnej paráde a chcete toho človeka objať, zdvihnúť alebo aspoň sa ho dotknúť, pretože prehovoril k vašej duši. Vaše ruky začnú tlieskať spontánne a vaša duša spieva a tancuje s ním. Ak sa vám toto nikdy nestalo, už nečítajte ďalej, dnes je článok účelový, umelci vás totiž potrebujú.

Už pár rokov sa venujem mladým umelcom. Nie každý z nich sa tým nakoniec bude živiť, nie každý ohúri takým talentom, čo by vás zdvihol zo stoličiek. Zodpovedne však môžem vyhlásiť, že ako celok nám to funguje.  Mnoho divákov sme rozosmiali, zabavili a dokonca sme ohúrili aj odborníkov. Hoc, sami sa radíme k amatérom.

Samozrejme, ťažíme najmä z nesporného talentu pár ľudí, ale väčšinu sme si vydreli. Naše nácvikové sály a javiská sú pokropené potom a slzami (nielen mojimi ☺ ), dnes to nemyslím obrazne. Všetci sme si prešli štádiami nadšenia, umeleckých vízií, ale aj štádiami hnevu a vzdoru. Pár krát sme už aj tresli dverami s pocitom, že tu končíme. Takmer vždy sme sa vrátili, aj keď pravdou je, že nie všetci. Taký je život umelca, kým umelcom oficiálne nie je. Často jediný okamih rozhoduje o tom, či talent skrytý v každom jednom z nás, sa dostane na svetlo nášho sveta.

Z narcistických dôvodov si počítam sumár divákov zo všetkých predstavení. Dnes ich je cca. 60 000, odkedy máme dramaťák (6 rokov). Ak by som počítal aj FS Dunaj, je to už snáď pol milióna.

Priatelia, diváci naši. Často mi kladiete otázku, ako nám pomôcť. Dnes viem odpovedať. Od 1. 10. chceme pár sobôt a nedieľ venovať priestorom pre DRAMAŤÁK a podobné zoskupenia. Priestor máme, peniaze, žiaľ, žiadne. V Dome Matice slovenskej v Komárne sme objavili priestor, priamo pod javiskom, ktorý by sa pri troche fantázie a riadnej dávke driny, dal prerobiť na krásnu tanečnú - nácvikovú sálu a zároveň dôstojné šatne pre umelcov, ktoré, žiaľ, u nás absentujú. K tomu však potrebujeme aj vás. Momentálne je to totiž skladisko divadelného odpadu. Osobne by som bol rád, aby to v budúcnosti bolo miesto, kde sa zrodí nejaká hviezda. Možno raz budeme čítať v nejakom bulvári o nesmierne talentovanom umelcovi, ktorý na otázku, kde sa zrodil jeho talent odpovie:  „Komárňania nám spravili v Matici pod javiskovou sálou taký priestor na nácvik a tam sme trénovali..." Nebolo by fajn vedieť, že ste pri tom boli aj vy?

Možno taký umelec medzi našimi deťmi už aj je, je však možné, že aj nie a nikdy nebude. Celkom iste však viem, že pokiaľ robia umenie s nami, hoc aj v tme pod javiskom, nerobia umenie s injekčnými striekačkami s tmou v hlave.

Zoznam vecí, ktoré by nám pomohli a termín, kedy začneme s prácami, nájdete na našich stránkach. Ďakujeme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.

ANALÝZA MATÚŠA KRČMÁRIKA

Macron spravil, čo mohol. Zastaví protesty? Takú moc nemá ani on

S extrémistami sa nevyjednáva.


Už ste čítali?