Demokracia v malom meste je des

Autor: Jozef Černek | 28.6.2011 o 9:25 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  1361x

Ja neviem, ale funguje u nás ešte tá demokracia? Podľa mňa už ani nie. Otočila sa proti občanovi. Napríklad, stredne veľké mestečko ako to naše, Komárno, má svoje mestské zastupiteľstvo, kde sa rozhoduje o tom najpodstatnejšom pre život obyvateľov mesta. Voľby sú vždy veselé a najmä poučné pre občana. Človek by neveril koľko zloby sa môže pretriasť mestom. Nejaký program každého každého kandidáta aj existuje, ale o jeho kladoch sa nedozviete takmer nič. Samozrejme kandidát sa sám nepochváli - nepatrí sa, zato vytiahne, vyhrabe alebo si vymyslí pár svinstiev o svojich protivníkoch. To sa asi patrí. Ak ohováračky nepomáhajú, vytiahne sa zaručená karta - národnostná otázka. Potom, nejak dopadnú voľby. Je to v zásade jedno ako, pretože program žiadneho kandidáta sa naplniť nepodarí. Vlastne už deň po voľbách sa nerieši. Prečo? No práve pre tú demokraciu.

Ak totiž nejaký poslanec chce predložiť návrh, napríklad sľúbil obyvateľom svojho schodišta a ulice, že presadí opravu chodníka na ich ulici, nemôže to predložiť len tak. Musí to odsúhlasiť strana za ktorú kandidoval. Musí sa v kuloároch nájsť potrebný počet hlasov, zaradiť to do programu, zariadiť schválenie programu a nájsť moment kedy zastupiteľstvo aj rokuje. Teda nezaoberá sa obštrukciami na blokovanie zastupiteľstva.

Za drvivou väčšinou poslancov zastupiteľstva niekto stojí. Buď podnikateľ, mafia alebo politická strana. Rozdiely medzi týmito troma subjektami sú v dnešnej dobe už zanedbatelné. Vždy rozhodujú peniaze. Niekto totiž musí kampaň zaplatiť. Svet, aj ten malý v našom meste, je tak preplnený reklamou a informačným balastom, že kandidát, aby o ňom bolo počuť, musí strašne nahlas kričať. A to chce kampaň. Bilbordovú, informačnú alebo akciovú (nejaká tá zábava, guláš, celebrita). Priestor, kde občanom mesta niečo sľúbime. Je jedno čo. Aj tak to nedodržíme. Len sľubujme nahlas. No a na to sú potrebné peniaze. Tie majú strany, mafia a podnikatelia.

Víťaz sa dostane do zastupiteľstva, ale pozor, nemá šancu zastupovať obyvateľov. Nemôže zastupovať babičku z toho istého vchodu, kde býva, ani sídliskové deti a ich požiadavky. No nedá sa. Najprv musí uspokojiť požiadavky svojich dobrodincov, teda tých ľudí čo mu zaplatili kampaň. Potom musí plniť program materskej strany. Nemôže predsa podporiť návrh poslanca z opozičnej strany. Nech je akokoľvek dobrý. Teraz ho zamietne, neskôr, keď ho predloží jeho strana, tak si to odhlasuje. Škoda, že to neprede, vtedy budú proti oni. Už len z princípu. Veď, čo tam po občanoch.

Oficiálne poslanci majú zastupovať svoju štvrť, svoju ulicu, schodište, priateľov a spoluobčanov. Lenže princíp demokracie, takého obrazu demokracie ako sme si vytvorili, to nedovolí. Žiaľ poslanci, česť výnimkám, nerozhodujú na základe logiky  alebo prospešnosti predkladaného návrhu pre mesto. Nerozhodujú na základe svojho vlastného úsudku. Rozhodujú tak ako sa to niekde v kuloároch dohodlo. A verte mi, že tie dohody nemajú nič s babičkami zo schodišta, ani so sídliskovými deťmi. Nie sú výsledkom diskusie s občanmi, na občanov a ich potreby už nie je čas. Bol. Mesiac pred voľbami. Dnes je treba vymyslieť ako sa pomstiť za tie svinstvá v predvolebnej kampani. Dnes sa kašle na občana. Rozhoduje strana, mafia a prekrútený princíp demokracie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.


Už ste čítali?