Poďme hasiť

Autor: Jozef Černek | 22.6.2015 o 10:10 | (upravené 22.6.2015 o 10:26) Karma článku: 6,63 | Prečítané:  620x

“Pi papi papipapipapá“…spoznali ste v tom úvod malej nočnej hudby? Asi nie, ale to nevadí. Takto na mňa pískal kamarát pod oknom v lete každé ráno. Bol to signál, že je čas vybehnúť von, sadnúť na bicykel a … a žiť, prežívať leto.

Niežeby sme sa celý deň flákali, tak ľahké to nebolo. Pochádzam z dediny, takže najprv bolo treba čo to porobiť okolo domu či záhrady. V každom prípade vonku.

Naša dedinka je uprostred polí, takže celé leto sa točilo okolo toho. Pestovala sa paprika, majorán, chodilo sa na paradajky či do kukurice. Keď šla teta s plantami v debničke, bol to signál, že treba ísť sadiť. Spoločne. Keď sa blížila žatva, žila tým celá dedina. U nás na juhu sa začínalo. Kombajnisti potom pokračovali ďalej a šli kosiť do severnejších častí Slovenska. Nielen v lete, ale celý rok platilo, že sa všade a každému pomáhalo. Žilo sa súdržne.

Popri žatve sa nezriedka stávalo, že začalo pole horieť. Bolo sucho a horúco, v starých kombajnoch raz-dva preskočí iskra. Keď sa tak stalo, kombajnista pustil maják a signalizoval problém. Pri troche dymu či plameňoch bolo treba ihneď hasiť a keď boli plamene väčšie, oborávať.  Všetci nechali, čo práve robili a hybaj na pomoc. Pripravený traktor s pluhom musel rýchlo vyorať suché obilie a odhrnúť slamu, aby sa plameň nemohol šíriť, stroje, čo boli najbližšie zastali a každý utekal na pomoc. Kým prišli hasiči, často bolo aj po všetkom. 

Majákmi na kombajnoch sa dalo signalizovať všeličo, že má prísť traktor s vlečkou kombajn vyprázdniť, že má prísť servisné vozidlo alebo že je iný problém. Ľudia nemali mobily, smsky, Facebook, tak si vypomohli inak a to nie len pri žatve, celý rok. Vynašli sa, dali vedieť a šlo sa. Pomáhať, či zabávať sa. Žiť, spolu a súdržne. Dnes je to inak.

Signalizuje sa často falošne. Ľudia stále vnímajú signály, ale častejšie im už neveria. Niet divu, pozvú vás na koncert a je z toho politická kampaň. Volajú nás pomáhať štátu a svojej krajine a pritom je to "len" neonacistická propaganda. Signalizujú problém, ale ide "len" o naháňanie hlasov. Už je čoraz ťažšie rozoznať čo je pravda a čo lož. Všimli ste si poslednú dobu čo sa deje? Účelové videá zaplavujú internet aj televízie. Ľudia s dobrým srdcom, dokonca vzdelaní a rozumní podľahnú a zdieľajú. Ako keď sa stratí šteniatko. Tu však nepomáhame, práve naopak. V snahe pomôcť, šírime zlo a strach. A to je zle.

Strachom sa ktosi či čosi snaží ovládnuť krajinu. Nielen tú našu. Volajú nás hasiť vymyslené požiare. Kričí sa pomoc a pritom sa viac ubližuje. Dúfam len, že je to zas nejaká politická kampaň, hra a nie je to len zastierací manéver pred ozajstným plameňom. 

Začínam mať totiž dojem, že tí, čo kričia, že treba hasiť, sú tí najväčší a najschopnejší podpaľači.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?